General
| Device Type: | USB Modem |
| Screen Type: | N/A |
| GPS: | No |
| Operating System: | N/A, None, N/A |
| Camera mega-pixels: | N/A |
| Camera flash: | N/A |
| Camera auto focus: | N/A |
| Internal built in memory: | N/A |
| Expandable memory accepted: | 64 GB |
| Bluetooth: | No |
| Bluetooth version: | N/A |
| WiFi: | N/A |
| Battery Life: | N/A |
Hardware
| Device Style: | USB Modem |
| Device Dimensions: | 9mm, 2mm, 1mm |
| Screen Size: | N/A, N/A |
| Internal Memory: | N/A |
| Camera: | N/A |
| Keyboard: | N/A |
| Battery: | N/A, N/A |
| Talk Time: | N/A |
| Standby Time: | N/A |
Software
| Operating System: | N/A, None, N/A |
| Supports Java: | No |
| PC Sync: | No, N/A |
| Applications: | N/A |
| Flash Supported: | N/A |
| GPS: | No |
| Voice Dialing: | No |
| VoIP Supported: | No |
| Hands Free: | No |
| Browser: | N/A, N/A |
Network
| Bluetooth: | No |
| Bluetooth version: | N/A |
| WiFi: | N/A |
| Bluetooth Supported Services: | N/A |
| WiFi Security: | N/A |
| Assisted GPS: | No |
| Conference Calling: | No |
| Network Technology: | 2.5G, 2.75G, 3.5G, 3G |
| 3G/UMTS Frequencies: | 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G/LTE Frequencies: |
Media
| Supports Audio: | No |
| Audio Sample Rate: | N/A |
| Audio Max File Size: | N/A |
| Supports Images: | No |
| Image Colors: | N/A |
| Image Size: | N/A |
| Image Max File Size: | N/A |
| Supported Wallpaper Types: | N/A |
| Wallpaper Max Dimension: | N/A |
| Device Type: | USB Modem |
| Screen Type: | N/A |
| GPS: | No |
| Operating System: | N/A, None, N/A |
| Camera mega-pixels: | N/A |
| Camera flash: | N/A |
| Camera auto focus: | N/A |
| Internal built in memory: | N/A |
| Expandable memory accepted: | 64 GB |
| Bluetooth: | No |
| Bluetooth version: | N/A |
| WiFi: | N/A |
| Battery Life: | N/A |