General
| Device Type: | Tablet |
| Screen Type: | Color PLS TFT |
| GPS: | Yes |
| Operating System: | Google, Android, 3.1 |
| Camera mega-pixels: | 3.2 |
| Camera flash: | Yes |
| Camera auto focus: | Yes |
| Internal built in memory: | 32 GB |
| Expandable memory accepted: | N/A |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 2.1 |
| WiFi: | Yes |
Hardware
| Device Style: | Tablet |
| Device Dimensions: | 173mm, 256mm, 8mm, 595g |
| Screen Size: | 135mm, 217mm |
| Processor Type: | NVIDA Tegra 2 250 |
| Keyboard: | Virtual |
| Internal Memory: | 1 GB |
| Camera: | Yes |
| Battery: | Li-Po, 6800 mAh |
Software
| Operating System: | Google, Android, 3.1 |
| Supports Java: | Yes |
| PC Sync: | Yes, Proprietary |
| Applications: | Alarm, Calculator, E-Book reader, Google Mail, Google Maps, Google Search, Google Talk, Latitude, Memo, Navigation, News, Places, Task, Voice Search, Weather, World Time, YouTube |
| Flash Supported: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Voice Dialing: | Yes |
| VoIP Supported: | No |
| Hands Free: | No |
| Browser: | Android Browser, AppleWebKit/533.1 |
Network
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 2.1 |
| WiFi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth Supported Services: | Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Basic Printing Profile (BPP), Dial-Up Networking Profile (DUN), File Transfer Profile (FTP), Generic Access Profile (GAP), Hands-Free Profile (HFP), Headset Profile (HSP), Object Push Profile (OPP), Phone Book Access Profile (PBAP), SIM Access Profile (SAP), Serial Port Profile (SPP), Service Discovery Application Profile (SDAP) |
| WiFi Security: | WEP, WPA, WPA2-PSK |
| Assisted GPS: | Yes |
| Conference Calling: | No |
| Network Technology: | 2.5G, 2.75G, 3.5G, 3G |
| 3G/UMTS Frequencies: | 850, 900, 1700, 1900, 2100 |
| 4G/LTE Frequencies: |
Media
| Supports Audio: | Yes |
| Audio Sample Rate: | 48000 Hz |
| Audio Max File Size: | 10 MB |
| Supports Images: | Yes |
| Image Types: | .bmp, .gif, .jpeg, .jpg, .png, .wbmp |
| Image Colors: | 16 bits |
| Image Size: | 1920x1080 |
| Image Max File Size: | 5 MB |
| Supported Wallpaper Types: | .bmp, .gif, .jpeg, .jpg, .png, .wbmp |
| Wallpaper Max Dimension: | 1920x1080 |
| Device Type: | Tablet |
| Screen Type: | Color PLS TFT |
| GPS: | Yes |
| Operating System: | Google, Android, 3.1 |
| Camera mega-pixels: | 3.2 |
| Camera flash: | Yes |
| Camera auto focus: | Yes |
| Internal built in memory: | 32 GB |
| Expandable memory accepted: | N/A |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 2.1 |
| WiFi: | Yes |
Samsung - Galaxy Tab 10.1
Samsung
Galaxy Tab 10.1
No device selected!
Top 5 FAQs
Can't find the solution?