General
| Device Type: | Mobile Handset |
| Screen Type: | AMOLED 2X |
| GPS: | Yes |
| Operating System: | Google, Android, 10 |
| Camera mega-pixels: | 108.0 |
| Camera flash: | Yes |
| Camera auto focus: | Yes |
| Internal built in memory: | 256/512 GB |
| Expandable memory accepted: | 512 GB |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| WiFi: | Yes |
Hardware
| Device Style: | Mobile Handset |
| Device Dimensions: | 165mm, 77mm, 8mm, 208g |
| Processor Type: | ARM Mongoose M5 & Cortex-A76 & Cortex-A55 |
| Keyboard: | Virtual |
| Internal Memory: | 8 GB |
| Camera: | Yes |
| Battery: | Li-ion, 4500 mAh |
Software
| Operating System: | Google, Android, 10 |
| Supports Java: | No |
| Flash Supported: | N/A |
| Hands Free: | Yes |
| Browser: | Samsung Browser |
Network
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| WiFi: | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth Supported Services: | Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Device Identification Profile (DI), Generic Audio/Video Distribution Profile (GAVDP), Hands-Free Profile (HFP), Headset Profile (HSP), Human Interface Device Profile (HID), Message Access Profile (MAP), Object Push Profile (OPP), Personal Area Networking Profile (PAN), Phone Book Access Profile (PBAP), SIM Access Profile (SAP), Serial Port Profile (SPP) |
| Conference Calling: | Yes |
| Assisted GPS: | Yes |
| Network Technology: | 2.5G, 2.75G, 2G, 3.5G, 3.75G, 3G, 4G |
| 3G/UMTS Frequencies: | 850, 900, 1700, 1900, 2100 |
| 4G/LTE Frequencies: | 700, 800, 850, 900, 1500, 1700, 1800, 1900, 2100, 2300, 2500, 2600 |
Media
| Supports Audio: | Yes |
| Supports Images: | Yes |
| Device Type: | Mobile Handset |
| Screen Type: | AMOLED 2X |
| GPS: | Yes |
| Operating System: | Google, Android, 10 |
| Camera mega-pixels: | 108.0 |
| Camera flash: | Yes |
| Camera auto focus: | Yes |
| Internal built in memory: | 256/512 GB |
| Expandable memory accepted: | 512 GB |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth version: | 5.0 |
| WiFi: | Yes |
Samsung - Galaxy Note20 Ultra
Samsung
Galaxy Note20 Ultra
No device selected!
Top 5 FAQs
Can't find the solution?