General
| Device Type: | Mobile Handset |
| Screen Type: | AMOLED |
| GPS: | Yes |
| Operating System: | Google, Android, 2.1 |
| Camera mega-pixels: | 5.0 |
| Camera flash: | No |
| Camera auto focus: | Yes |
| Internal built in memory: | 8/16 GB |
| Expandable memory accepted: | 32 GB |
| Bluetooth: | No |
| Bluetooth version: | 3.0 |
| WiFi: | Yes |
| Battery Life: | 576 hrs standby, 13.5 hrs talk time |
Hardware
| Device Style: | Mobile Handset |
| Device Dimensions: | 122mm, 64mm, 10mm, 118g |
| Screen Size: | 87mm, 52mm |
| Processor Type: | Samsung Hummingbird |
| Keyboard: | Virtual |
| Internal Memory: | 512 MB |
| Camera: | Yes |
| Battery: | Li-ion, 1500 mAh |
| Talk Time: | 13.5 hours |
| Standby Time: | 576 hours |
Software
| Operating System: | Google, Android, 2.1 |
| Supports Java: | No |
| PC Sync: | Yes, Proprietary |
| Applications: | Alarm, App Store, Calculator, Calendar, Games, Google Mail, Google Talk, Mapping, Memo, YouTube |
| Flash Supported: | No |
| GPS: | No |
| Voice Dialing: | Yes |
| VoIP Supported: | No |
| Hands Free: | Yes |
| Browser: | Android Browser, 0.6 |
Network
| Bluetooth: | No |
| Bluetooth version: | 3.0 |
| WiFi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Bluetooth Supported Services: | Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP), Generic Access Profile (GAP), Hands-Free Profile (HFP), Service Discovery Application Profile (SDAP) |
| Conference Calling: | Yes |
| Assisted GPS: | Yes |
| Network Technology: | 2.5G, 2.75G, 2G, 3.5G, 3G |
| 3G/UMTS Frequencies: | 850, 900, 1900, 2100 |
| 4G/LTE Frequencies: |
Media
| Supports Audio: | Yes |
| Audio Sample Rate: | 48000 Hz |
| Audio Max File Size: | 10 MB |
| Supports Images: | Yes |
| Image Types: | .bmp, .gif, .jpeg, .jpg, .png, .wbmp |
| Image Colors: | 16 bits |
| Image Size: | 1920x1080 |
| Image Max File Size: | 5 MB |
| Supported Ringtone Types: | .aac, .amr, .imy, .m4a, .mid, .midi, .mp3, .mp4, .mxmf, .nrt, .wav, .wma, .xmf |
| Supported Wallpaper Types: | .bmp, .gif, .jpeg, .jpg, .png, .wbmp |
| Wallpaper Max Dimension: | 1920x1080 |
| Device Type: | Mobile Handset |
| Screen Type: | AMOLED |
| GPS: | Yes |
| Operating System: | Google, Android, 2.1 |
| Camera mega-pixels: | 5.0 |
| Camera flash: | No |
| Camera auto focus: | Yes |
| Internal built in memory: | 8/16 GB |
| Expandable memory accepted: | 32 GB |
| Bluetooth: | No |
| Bluetooth version: | 3.0 |
| WiFi: | Yes |
| Battery Life: | 576 hrs standby, 13.5 hrs talk time |
Samsung - Galaxy S
Samsung
Galaxy S
No device selected!
Top 5 FAQs
Can't find the solution?